Demirtaş’tan Erdoğan’a: ‘Selo, Selo’ diye miyavlayıp duruyor

Mimar Kaya

HAKKARİ – Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerinin birinci mitingini Hakkari’de gerçekleştiriyor.

Sümbül Mahallesi’ndeki otogar alanındaki miting alanı Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) bayrakları ile süslendi.

HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ve Hakkari Milletvekili Sait Dede ile Hakkari Milletvekili adayları Vezir Parlak, Öznur Bartın ile Onur Düşünmez’in katıldığı miting halkı selamlamayla başladı.

Yağışlı havaya karşın ağır ilginin olduğu Yeşil Sol Miting alanına gelenler Yeşil Sol Parti’nin flamaları ile halay çekti.

Saygı duruşunun akabinde birinci olarak konuşan Başak Demirtaş, halkı selamladıktan sonra eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın mesajını okundu.

Demirtaş iletisinde şu tabirler yer aldı:

ÇEKMEDİĞİNİZ EZİYET, GÖRMEDİĞİNİZ ZULÜM KALMADI: Merheba gelê Colemêrgê eziz, gelê Colemêrgê bi rumet, gelê Colemêrgê agît. (Merhaba sevgili Hakkari halkı, Hakkari’nin onurlu halkı, Hakkari’nin yiğit halkı.) Merhaba kıymetli kardeşlerim, Colemêrg’in fedakar, yurtsever halkı. Hepinizi büyük bir hasretle, hasretle yürekten selamlıyor, sevgi ve hürmetlerimi gönderiyorum. Saygıdeğer halkımız, sizler politik, şuurlu, örgütlü bir halksınız. Şu anda yaşanan tarihi sürecin kıymetini çok düzgün bildiğinizi biliyorum. Önümüzdeki seçimler partiler ortasında yaşanan klasik, demokratik bir yarış değil, keşke o denli olsaydı. Gerçek şu ki, bizleri son sekiz yıldır yok etmek, tasfiye etmek için her türlü zulüm siyasetini zalimce uygulayan “Erdoğan tek adam rejiminin” diktatörlüğe dönüşüp dönüşmeyeceğinin seçimi olacak. Acıların en büyüğünü halk olarak sizler yaşadınız, yaşıyorsunuz. Çekmediğiniz eziyet, görmediğiniz zulüm kalmadı. Ama içeride, dışarıda yediden yetmişe daima bir arada direndik. Teslim olmadık, yenilmedik. Tam aksine, bu zorbaları yenilme noktasına getirdik. Bu, en çok da siz bedelli halkımızın duruşu sayesinde oldu.

KÜRT MESELESİNİ MECLİS ÇATISI ALTINDA TAHLİLE KAVUŞTURMAK İÇİN ÇALIŞMAK OLACAKTIR: Artık kaybetmenin paniği ve kaygısıyla, meydan meydan gezip “Selo, Selo” diye kuyruğuna basılmış kedi üzere miyavlayıp duruyor. Biriler, aslanları kafese kilitleyince çakalların ormanın hükümdarı olacağını sanıyordu. Yanıldılar, yenildiler. Artık ormanın hükümdarı, 14 Mayıs’ta sandığa gidecek olan sizlersiniz artık. Bizi öz vatanımızda köleliğe mahkum etmek isteyenlere Colemêrg halkından tüm siyasi tarihimizin rekor oyunu bekliyorum, rica ediyorum. Evvel bu zulüm sistemini durduracağız, sonra da daima bir arada yaralarımızı saracağız. Yapacağımız birinci iş, demokrasiyi büyüterek barışa katkı sağlamak, Kürt problemini Meclis çatısı altında tahlile kavuşturmak için çalışmak olacaktır. Bunun için de Yeşil Sol Partinin en güçlü halde Meclis’te olması hayati derecede değerlidir. Elbette Kürt probleminin bütün muhataplarıyla diyalog ve iş birliği içinde başaracağı bunu. Kendi lisanımızın, kültürümüzün özgürce yaşayacağı, teminat altına alındığı bir sürecin demokratik gayretini yürüteceğiz. Acil ve yakıcı ekonomik problemlerimizin tahliline çalışacağız. Geçmişte size kelamımız vardı kıymetli Hakkari halkı fakat ağır akınlar nedeniyle kelamımızı yerine getiremedik. Ama ben Selahattin Demirtaş olacak her vakit kendimi size karşı borçlu hissediyorum. Bu borcu ödeyebilmek için canla başla çalışacağız.

HAKKARİ’NİN KARA TALİHİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ: Hakkarili gençlerin işsizliği, yoksulluğu canımızı çok acıtıyor. Bunu asla kabullenemiyorum. Hakkari’ye ekonomik yatırımları kesinlikle getireceğiz. Tek bir işsiz gencimizi ortada bırakmayacağız. Kelam verdiğimiz üzere Berçelan’ı, Cilo’yu, Zap’ı turizm merkezi haline getireceğiz. Hayvancılığı, tarımı tekrar ayağa kaldıracağız. Esnaflarımızın, çiftçilerimizin borçlarını, kredilerini yapılandırmak için yeni iktidarla tahlil bulacağız. Hudut kapılarımızı çağdaş bir biçimde tekrar işler hale getireceğiz. Colemêrg, Gever, Şemzinan ve Çelê başta olmak üzere her ilçenin, beldelerimizin bütün alt yapı sıkıntılarını çözeceğiz. Yani yeni devirde demokrasiyle birlikte ekonomiyi de kesinlikle inşa edeceğiz ve Hakkari’nin kara talihini değiştireceğiz.

AYRILIK GAYRILIK YAPANLAR, KENDİ BAŞINA VEKİLLİK PEŞİNCE KOŞANLAR BİZİ ÜZÜYOR: Sizler her şeyin en uygununa, en hoşuna layıksınız. Biz de sizi mahcup etmemek için Yeşil Sol Parti olarak çok çalışacağız ve kesinlikle hepsini başaracağız. Sizden ricam, 7 Haziran seçimlerini de aşan büyük bir ulusal birlik ruhuyla tek yürek olmanızdır. Pinyanişi, Ertoşi, Canlı, Gevdi, Dostki ayırımı yoktur bizim nazarımızda. Hepsi birdir, hepsi beraberdir, hepsi bizim değerlimizdir. Ayrılık gayrılık yapanlar, kendi başına vekillik peşinde koşanlar bizi üzüyor. Devir koltuk, makam, mevki peşinde koşma periyodu değil. Hakkari’deki tüm ailelerimizi, gençleri, kadınları, Yeşil Sol Parti adayları etrafında kenetlenmeye çağırıyorum. Öbür partilere ya da bağımsız adaylara tek bir oyunuz bile gitmemelidir. Bağımsız adaylıkla yola çıkanlara buradan bir davet yapıyorum; bizim için değerlisiniz, değerlisiniz.

YEŞİL SOL PARTİ ADAYLARI İÇİN DAYANAK OLUN: Lütfen bu türlü yapmayın. Gelin bu tarihi periyotta halkın genel iradesinin kesimi olur ve Yeşil Sol Parti adayları için takviye olun. Size yakışan budur. Kıymetli kardeşlerim, artık yeni bir periyot yeni bir hayat başlıyor. Anahtar sizin elinizde, kapalı tüm kapıları açmak sizin elinizde. Biz size inanıyor, size güveniyoruz. 14 Mayıs akşamı hücremizden sizi izleyip müjdenizi almak için sabırsızlanıyoruz. Selçuk Mızraklı arkadaşımla bir arada hepinize en içten selam, sevgilerimizi gönderiyoruz. İradeniz önünde hürmetle eğiliyoruz. Min gelek bêriya te kiriye Colemêrg. Her bebî, her bijî gelê Colemêrg. Hezar car slav ji te ra Colemêrg. An serkeftin an serkeftin. (Seni çok özledim Hakkari. Varol, çok yaşa Hakkari halkı. Binlerce selam olsun. Ya kazanacağız ya da kazanacağız.)

‘BİZ DOSTLARIMIZLA BAŞARACAĞIZ’

Daha sonra sahneye çıkan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ise “Bu seçim ve sizin duruşunuz o denli görünüyor ki iktidarın fermanını buradan yazacağız. Diyorlardı ki, Kürtlerin takati kalmadı, işte halkımız, işte gençlerimiz, işte annelerimiz. Bu seçim haysiyet seçimidir. Halkımız kararını vermiştir. Biz bu seçimde AKP-MHP faşizmini yok edeceğiz ve Sayın Öcalan’ı özgürleştireceğiz. Bugün Kürtler yalnız değil, ittifak ve müttefikleriyle çok değerli bir yol alıyor. Biz dostlarımızla başaracağız” diye konuştu.

‘DEMOKRASİ 3, FAŞİZM 0’

Hakkari’de mikrofonu eline alan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da Hakkari’den ders verme vakti olduğunu belirterek, “Hakkari 3 sıfır yapacak bundan hiç bir kuşkumuz yok. Buraya gelirken arkadaşlarım bana keşke Hakkari vekil sayısı 4 olsaydı diyorlardı, 4 olsaydı 4’ünü de çıkarırdık diyorlardı. Artık gayemiz 3-0. Yani demokrasi 3, faşizm 0. Bu iktidarın Kürt düşmanı bir iktidar olduğunu artık hepimiz biliyoruz Kürde düşmanlığı hiçbir vakit saklamadılar. Kürt halkına düşmanlık yapmayı gözler önüne sermekten geri durmadılar. Kürt halkının lisanını, kimliğini, pahalarını, iradesini her vakit için hiçe saydılar. Sizin saydığınız, sizin seçtiğiniz belediye eş liderlerini vazifeden alırken, onların yerlerin kayyımları atarken, Hakkari halkının iradesini hiçe saydılar” dedi.

Buldan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

21 YILDIR YAPMADIKLARI HUKUKSUZLUK, HAKSIZLIK, USULSÜZLÜK, HIRSIZLIK KALMADI: Halkımız her seçimde, mahallî seçimlerde de genel seçimlerde de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de kendisine yakışanı yapacak, kendi iradesine bir sefer daha sahip çıkacak ve AKP MHP iktidarını tarihin çöplüğüne atacak. Kürt düşmanları şunu uygun bilsin ki; Kürtler her periyot kendisine zalimlik yapanlara, kendisini inkar edenlere, zulüm uygulayanlara her vakit için bir ders vermiştir. Kürtler bu devirde AKP ve MHP iktidarına kaybettirecek en büyük güçtür. 21 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar 21 yıldır yapmadıkları hukuksuzluk, haksızlık, usulsüzlük, hırsızlık kalmadı. Her türlü hukuksuzluğu yaptılar, talanı yaptılar, gençlerin geleceğini çaldılar, bayanların yarınlarını çaldılar. Bizim Kürt halkının geleceğiyle oynadılar, savaş ve tecrit siyasetlerini bir halkın önüne bir anlayış olarak serdiler. Ancak biz ne savaşı ne hukuksuzluğu ne de tecridi asla ve asla kabul etmiyoruz etmeyeceğiz.

KÜRT SIKINTISINI ÇÖZDÜYSENİZ, BUGÜN KÜRTLERİN LİSANINI NEDEN YASAKLIYORSUNUZ: Artık Tayyip Erdoğan geçenlerde Diyarbakır’a gitti. Tahminen kandırabileceğim bir kaç Kürt bulabilirim dedi ancak umduğunu bulamadı. Diyarbakır’da yeniden bize parmak salladı, hakaret etti. Bütün hücumlarını Diyarbakır’dan yaptı. Ne dedi? ‘Bu ülkede Kürt sorunu yoktur, bu ülkede Kürt sorunun tahlilini biz gerçekleştirdik’ dedi. Pekala Kürt meselesini çözdüyseniz, bugün Kürtlerin lisanını neden yasaklıyorsunuz. Kürtlerin iradesini neden cezaevine atıyorsunuz. Kürtlerin iradesinin yerine neden kayyım atıyorsunuz. Kürt halkına siyaset alanını dar etmeye çalışıyorsunuz. Kürt halkının oy verdiği partisine kapatma davası açtınız. Kürt sorunun tahlilinin ve gelecekte çözüleceğinin teminatı sizlersiniz, halkımız, Yeşil Sol Parti’dir.

DİĞER PARTİLERDEN DE ADAY ADAYI OLANLAR VAR, ADAY OLANLAR ANCAK…: Bu ülkede bir tahlil süreci yaşandı. Tayyip, Diyarbakır’da tahlil sürecini bizlerin bitirdiğini tez etti. ‘Biz tahlil sürecinden yanaydık fakat onlar yani bizleri kastederek onlar tahlil sürecini bitirdiler’ dedi. Her şeyin an be an hatırlandığı bir şeyi tekrar palavrayla dolanla halka yutturmaya çalıştı. Herkes bilir tahlil sürecinin bitiminde ‘Biz tahlil sürecini bitiriyoruz, buzdolabına koyuyoruz, derin dondurucudan çıkarmıyoruz’ dedi. Bütün bunlara karşın Kürtlerin demokraside, adalette, hakta, hukukta, barışta ısrarını bugün bir sefer daha Hakkari halkı gösterdi. Ancak bu süreç AKP ile değil önümüzdeki devir tüm toplumsal bölümlerle, Türkiye haklarıyla Türkiye’deki Kürtlerle yeşil solun öncülüğünde siyaset yapanlarla çözülecektir. Biz bunun muştusunu size veriyoruz. Ancak bir müjde daha vermek istiyorum bu muştuyu verirken çok sevineceğinizi biliyorum. AKP-MHP iktidarı başta başkanlık olmak üzere parlamentoda da bir tabela partisi haline gelecek. Biz, 3 arkadaşımızın sizin isminize parlamentoya gidişini görmek için buradayız. Lakin farklı ve bağımsız aday olanlar şunu bilsin ki artık bu halkın sizin yalanlarınıza karnı tok, gelin yol yakınken halkımızın iradesi neredeyse, halkımız nerede duruyorsa, Hakkari halkı kimi işaret ediyorsa siz de onu destekleyin ve onurunuzla bu uğraşa katkı sunun. Bu yapacağınızdan hiç bir kuşkumuz yok. Umut ediyor ve diliyoruz ki; yol yakınken bu yanlıştan dönersiniz. Öteki partilerden de aday adayı olanlar var, aday olanlar lakin Hakkari halkının öbür partilere 3 sıfır çekeceğinden hiç kuşkumuz yok.

‘14 MAYIS’TA HERKESİN SANDIKLARA SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR’

Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü İbrahim Akın, “Burada tarihi bir mitingidir. Bu sıradan bir miting değil. Buradan geleceğin yeni yüzyılını inşa etmeye çalışıyoruz. Bu bayrak altında büyük bir inanç ve kararlılık görüyoruz. Türkiye tarihinin en güç fakat tarihi seçimini yaşıyoruz. Yıllardır yok sayılmayı bitirecek ve yeni bir bahara uyanacağız. Bizler her kimliğin, inancın olacağı bir ülke vaddediyoruz ve bunu yapacağız. Bu ülkede Kürt sorunun olmadığını söylüyorlar. Ben İzmir’de yaşıyorum ve burada çok net bir ayrımcılık, Kürtlere özel bir düşmanlık var. Bu ülkede Kürt sorunu var. Burada onlarca insan öldürüldü. Bunların tamamının hesabını soracağız. Yalnızca onları göndermek yetmez yeni bir şey kuracağız. Demokratik bir cumhuriyet kurmak gerekiyor. Biz bunun için ittifaklar kurduk. Bu ülkeyi demokrasiyle taçlandırmak istiyoruz. Faşizm bitecek demokrasi gelecek. Bu seçim bizim için tarihi bir seçimdir. 14 Mayıs’ta herkesin sandıklara sahip çıkması gerekiyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir