Deprem bölgesinde utanç veren tespit: Çocuk evlilikleri artacak!

Altı yaşında kız çocuğunun tarikat eliyle yıllarca istismara maruz bırakılması skandalı sonrası kurulan TBMM Araştırma Komisyonu’nda zelzele ve çocuk istismarı ilgisi tartışıldı.

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilüfer Koçtürk, erken yaşta zorla evlilikler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Okullaşma oranının mevzuyla direkt ilgisinin bulunduğunu bildiren Koçtürk, “Erken evlendirme konusunda en değerli şey okullaşmanın olması. 4+4’te çocukları açık liselere gönderdiğimizde istismara açık bir hale getiriyoruz. Mutlaka o çocukların örgün eğitime gitmesi lazım” dedi.

Çocukları gözümüzün önünde tutmalıyız

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati kısmından Prof. Dr. Betül Ulukol, zelzele ve afet bölgelerinde çocukların daha fazla istismar edilebileceğini tabir etti. Prof. Dr. Ulukol, şöyle konuştu:

“Çocukların bir kısmı anne babasından uzakta. Evvelden konutu vardı, odası vardı, kendi yatağı vardı, kapısını kapatabiliyordu. Artık ya çadırda ya konteynerlerde kalıyor. Birisi gelip çocuğa yardım için telefon veriyor. Bu türlü şey olur mu? Bir çocuğa yardım edilecekse bu anne babası ya da yakını üzerinden yapılmalı. Çocuğa direkt yapılan bir yardımda ondan bir beklenti olacağı düşünülmeli. Çocukları gözümüzün önünde tutmalıyız.”

Zorla evlendirme riski büyüdü

UNICEF Çocuk Müdafaa Uzmanı Pınar Öktem Arıkan ise BM’nin zelzelenin yaşandığı 11 vilayet ve 120 ilçede yaptığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

Arıkan “Çocuk yaşta evlendirilme, Suriyeli sığınmacılar ortasında yüzde 44’e kadar çıkıyor, Türkiye yurttaşlarında da yüzde 14,7 oranında. Hem çocuğun mesken işlerinde ya da bakım hizmetlerinde ya da tarımda çalıştırılmak üzere evlendirilmesi hem namus algısı ya da yoksulluk münasebetiyle evlendirilmesi kelam konusu ancak aileler çocuğu şayet konutta şiddet ortamı varsa ‘korumak’ için de evlendirdiklerini tabir edebiliyor” sözlerini kullandı.

Afet ve acil durum sonrası istismar olayları artıyor

Tüm dünyada afet ve acil durumlar sonrasında cinsel istismar olaylarında artış olduğunu söyleyen Arıkan, şöyle dedi: “BM zelzelenin vurduğu 11 vilayette 120 ilçede bir araştırma gerçekleştirdi. Erken ve zorla evliliklerin artacağına dair bir risk tespit edildi. Afet ve acil durumlarda risk taşıyan bir diğer husus insani yardım şartlarında gerçekleşen cinsel istismar ve sömürü olayları. Bir de araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 25’i, 15 yaşından sonra bir kız çocuğunun artık çocuk olarak değerlendirilmeyeceğini tabir etmiş. Yüzde 10’u bir kız çocuğunun adet görmeye başladıktan sonra evliliğe hazır olduğunu söylemiş.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir