Ekonomist Dergisi’nin araştırmasına göre 2023’te en çok aranılacak olacak olan meslekler …

Ekonomist Mecmuası’nın 5 Şubat’ta yayımlanan istihdam 500 araştırmasında en çok aranılan durumlar, yeni periyotta iş müracaatlarında nelere dikkat edilmesi gerektiği üzere kısımlar yer alıyordu. İnceleyelim…

Araştırmada yer alan notlara nazaran yönetici arayışı profesyonelleşti. Uzaktan çalışma, iş hayatının bir modülü haline geldi. Dijital dönüşüm konusu değer ve yükünü korurken, finans idaresi de gündemin birinci sıralarında yerini alıyor. Şirketlerin uzun vadeli stratejilerini gözden geçirdiği ve yine planladığı bu devirde, değişen stratejileri uygulayacak genel müdür ve genel müdür yardımcısı üzere üst seviye takımlara da taleplerin çok yüksek. E-ticaret rolleri öne çıkacak.

10 YILA DAMGA VURACAK SEKTÖRLER
PwC’nin bir araştırması Türkiye’de önümüzdeki 10 yıl iktisada domine edecek dalların başında güç, altyapı ve doğal kaynakların geldiğini gösteriyor. Bu dalları, turizm ve akabinde yazılım bölümleri takip ediyor. Tıpkı araştırmanın dünyaya ait sonuçlarında ise teknoloji birinci sırada yer alıyor. Bilişim ve bağlantı teknolojileri ikinci sırada ve güç, altyapı ve doğal kaynaklar üçüncü sırada bulunuyor. Önümüzdeki periyotta yetenek muhtaçlığı tablosunun, bu tabloyla uyumlu bir seyri olacağını düşünülüyor. Sektörel bakışın yanı sıra genel olarak tüm bölümler için geçerli bir durumu da kelam konusu. Son yıllarda e-ticaretin tüm kesimlerde katlanarak büyümesi, bu bahiste bilgi ve deneyim sahibi yöneticilere olan talebin süratle yükselmesine neden oldu.

2023’TE DE E-TİCARET ROLLERİ DEĞERLİ OLACAK
2023 yılında da e-ticaret rollerinin öne çıkacağı söyleyen Ergene Consulting & HGA Group Türkiye Başkanı Murat Ergene, 2023 yılında lojistik, satış pazarlama ve finans dallarında iş alımlarda artış beklediklerini lisana getiriyor. Araştırmaların da toplumsal medya üzerinden yapılan e-ticaret alışveriş hacminin 2023’te yüzde 25 artarak 1 trilyon doları aşacağını gösterdiğini söyleyen Ergene, şunları ekliyor: “Özellikle eğitim, sanayi, sıhhat, oyun, savunma sanayi, kültür-turizm, seyahat ve cümbüş alanlarında süratle artan VNR yatırımlarının da 2023’te yüzde 50 büyüyeceği ve pazar hacminin 7 milyar dolara ulaşacağı varsayım ediliyor.

YAPAY ZEKA
Bu gelişme doğal olarak bu alandaki işe alımları olumlu tarafta etkileyecek. Elbette bilgiyi işleyen, kullanan ve yarara dönüştüren dallar 2023’ün öne çıkacak kesimleri ortasında yer alacak. Örneğin yapay zeka, yazılımın da önüne geçmesi beklenen alanlardan biri olacak”

İŞ BAŞVURUSU YAPANLAR İÇİN 6 TÜYO
1-Yeni yeteneklerde aranan üç ana özellik: yaratıcılık, öğrenebilirlik, esnek maharet setine sahip olmak olarak ortaya çıkıyor. Bu özelliklere bakıldığında da dijitalleşmenin tesiri görülüyor. Çalışanların daima kendilerini yenilemeleri, meslek kümesi bağımsız dijital yetkinliklerini geliştirmeleri ve yeni periyodun gereksinimlerine uygun biçimde yetenek dönüşümlerini yapmaları gerekiyor.
2- Uzmanlaşma, teknik yetkinlik, kendi alanındaki gelişmeleri ve yeni trendleri takip etme önceliği de aranan özellikler ortasında yer alıyor.
3- Yetkinliklere ek olarak özgeçmişlerin hakikat, anlaşılır ve tertipli olması, görüşmelerde yetkinliklerin yanlışsız sözel ve vücut lisanı ile tabir edilmesinde de yarar var.
4- İş başvurusu esnasında adaylar kendi yeteneklerini ortaya çıkarabileceği, meslek basamaklarında yeni kazanımlar elde edebileceği ve çalışma hayatında verimli olabileceği ilanları tercih etmeli.
5-Adayların müracaat esnasında şirketlerin çalışanlarına uyguladığı siyaset ve gelişim fırsatlarını araştırmaları da büyük ehemmiyet taşıyor.
6-Hızlı dönüşüme ahenk sağlanmasında belirleyici rolü olan ‘esneklik yetenekleri’ daha da değerleniyor. Çalışanların hangi seviyede olurlarsa olsunlar bu mevzuya dikkat etmeleri ve kendilerini bu istikamette geliştirmeye çalışmalarını gerekiyor.

EN FAZLA ARANILAN POZİSYONLAR
1- Satış ve pazarlama
2- Yazılım mühendisleri ve uzmanları
3- Dijital pazarlama uzmanları
4- Dijital dönüşüm uzmanı
5- E-ticaret ve lojistik yöneticileri
6- İK bilgi yöneticisi ve İK data mühendisi

kaynak:chip.com.tr/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir