Pakistan’da karakoldaki patlamada 12 polis öldü

Pakistan’ın Svat bölgesinde bir karakolda meydana gelen patlamada en az 12 polisin öldüğü, 60’ın üzerinde kişinin yaralandığı açıklandı.

Pakistan basının polis ve sıhhat yetkililiklerine dayandırdığı haberlere nazaran, Pakistan Terörle Gayret Ünitesi (CTD) binasındaki patlamalar mühimmat deposunda meydana geldi.

Yerel kaynaklara konuşan polis yetkilileri, patlamanın şiddetiyle polis karakolunun büsbütün yıkıldığını ve birinci belirlemelere nazaran en az 12 polisin hayatını kaybettiğini ve 60’ın üzerinde kişinin yaralandığını aktardı.

‘SALDIRI OLMADIĞINI TESPİT ETTİK’

AA’nın aktardığına nazaran lokal saatle akşam 8.20 sıralarında meydana gelen patlama birinci etapta “intihar saldırısı” olarak açıklanırken, CTD Şefi Şevket Abbas, “Yaptığımız birinci tahkikata nazaran, bunun bir intihar yahut bombalı saldırısı olmadığını tespit ettik” dedi. Abbas, olayın mühimmat deposunda yaşanan patlamalardan kaynaklanmış olabileceğini lisana getirdi.

CTD yetkililerinden Halit Sohail ise patlamaların binanın iç kısmında yaşandığı için intihar saldırısının uzak bir ihtimal olduğunu söyledi. Sohail, “Şimdilik, bir intihar saldırıcısının, patlamanın yaşandığı bölgeye ulaşıp kendini patlattığı ihtimaline yönelik elimizde bir kanıt bulunmuyor” sözünü kullandı.

Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini aktaran Sohail, patlamanın yaşandığı binanın büsbütün yerle bir olduğunu, civardaki kimi binaların ise hasar gördüğünü kelamlarına ekledi.

Yetkililer, olayda yaralananların bir kısmının durumun ağır olduğunu meyyit sayısının artabileceğini belirtiyor.

Patlamanın meydana gelmesinin akabinde mahallî basın, birtakım polis kaynaklarına dayanarak olayın intihar saldırısı olduğunu açıklamıştı.

Pakistan Başbakanı Şehbaz Şerif olaya ait yaptığı kınamada, “Ulusumuz, şehit olan polis memurlarımız için yasta.” sözünü kullanarak, “terörizmin kökünü kazma” kelamı vermişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir