SAHA Expo’ya damga vuran sözler: Kendi savaş gemisini…

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Lideri ve Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar da, “Yeni teknolojileri geliştiren ülkeler hem öne geçiyor hem de ihracat ile sağlam bir ekonomik yapıya sahip oluyor” sözlerini kullandı.

Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul’un düzenlediği SAHA Expo Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nın açılışında konuşan Demir, dünyanın önde gelen savunma sanayi ülkelerinden biri olma gayesiyle yola çıktıklarını söyledi.

DEMİR: DALA DEĞERLİ GERİ DÖNÜŞLER SAĞLADI

Demir, “SAHA Expo, her geçen yıl artan iştirakiyle dala değerli geri dönüşler sağlamış olup evvelki yıllarda birçok memleketler arası mutabakatlar imzalanmasına ve birbirini tanımayan firmaların tanışmasına vesile olmuştur.” dedi.

Fuarın her geçen yıl büyüdüğüne dikkati çeken Demir, SAHA Expo’nun, dünyada düzenlenen en kıymetli savunma sanayi fuarlarından biri olma yolunda değerli bir yol katettiğini söyledi.

Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde savunma endüstrinin büyük bir dönüşüm sürecinden geçtiğini tabir ederek, “Başkanlığımız, gereksinim makamlarımız, vakıf ve özel firmalarımız, KOBİ’lerimiz, bakım ve tamirat merkezlerimiz, kümelenmelerimiz, üniversitelerimiz, araştırma kurumlarımız, bir aile üzere daima birlikte savunma sanayimizi geliştirmek için yıllarca çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz.” formunda konuştu.

DEMİR: ÜLKEMİZİN YÜRÜTTÜĞÜ SAVUNMA PROJESİ SAYISI 750’Yİ GEÇTİ

Savunma endüstrinde tüm süreçleri, gündemi ve muhtaçlıkları, klâsik algı ve işleyişin ötesinde kapsamlı bir alanda, stratejik perspektifle ele aldıklarını ve çalışmaları bu minvalde belirlediklerini belirten Demir, “Bugün geldiğimiz duruma bakarsak ülkemizin yürüttüğü savunma projesi sayısı 750’yi geçti. Bu projelerin yaklaşık yarısını son 6-7 yılda başlattık. Savunma projelerimizin büyüklüğü 60 milyar doların üzerinde ulaştı. Savunma endüstrinde faaliyet gösteren firma sayısı 1.600’ü geçti ve cirosu 10 milyar doların üstüne çıktı. 2021 yılı prestijiyle 3 milyar 224 milyon dolarla tarihin en yüksek ihracat sayısına ulaştık. İnşallah bu yılın sonunda 4 milyar doları geçeceğini düşünüyorum. AR-GE’ye ayrılan bütçe yıllık 1,5 milyar doları geçti. Kara ve deniz araçlarında yalnızca kendimizin değil, dost ve müttefik ülkelerin de muhtaçlıklarını karşılayan bir ülke haline geldik.” sözlerini kullandı.

BAYRAKTAR: İHA, SİHA VE TİHA TEKNOLOJİSİNDE ARTIK DÜNYANIN BİRİNCİ 3 ÜLKESİ İÇİNDEYİZ

İsmail Demir, Türkiye’nin; kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke ortasında yer aldığını belirterek, şunları kaydetti:

BAYRAKTAR: YENİ TEKNOLOJİLERİ GELİŞTİREN ÜLKELER ÖNE GEÇİYOR

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Lideri ve Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar da güvenliği oluşturan ögelerin daima geliştiğini aktararak, “Yeni teknolojileri geliştiren ülkeler hem öne geçiyor hem de ihracat ile sağlam bir ekonomik yapıya sahip oluyor. Dünya ülkeleri, savunma ve güvenlik harcamalarını en güç anlarda, hatta pandemi üzere kamu kaynaklarının büyük çoğunluğunun insanlara aktarıldığı bir devirde bile kısmadı. 2021 prestijiyle global savunma harcamaları 2,1 trilyon dolara ulaştı. Amerika, Çin, Rusya, Hindistan ve İngiltere savunma harcamalarının yüzde 62’sini gerçekleştiriyor. Dünyanın geri kalanıyla makas giderek büyüyor. Yüksek teknolojik gelişimden her ülke birebir oranda yararlanamıyor.” diye konuştu.

BAYRAKTAR: GÜÇ ELİNİZDE DEĞİLSE…

Gücü elinde bulunduran ülkelerin adil ve merhametli olmadığını tabir eden Bayraktar, şunları kaydetti:

Bayraktar, savunma sanayi dalının dünyanın 170 ülkesine ihracat yaptığını belirterek, “Adım adım ve sağlam bir formda büyümeye devam ediyoruz. 20 yıl evvel yıllık ihracatımız yalnızca 248 milyon dolarken, geçtiğimiz yıl 3,2 milyar dolarlık dış satım gerçekleştirdik. Bu yıl 4 milyar dolar sayısının rahatlıkla geçebileceğini söyleyebilirim.” dedi.

Bayraktar, SAHA Expo’nun Türkiye’nin bilhassa son 20 yılda sanayi ve teknoloji seyahatinde, yerli ve ulusal üretim amacında geldiği seviyeyi gösterdiğini söyledi.

AVDAGİÇ: BU FUAR ENDÜSTRİDE GENEL BİR İLERLEMENİN VE ATAĞIN BİR SONUCUDUR

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç de konuşmasında şunları kaydetti:

İTO olarak SAHA Expo Fuarı’na özel bir değer verdiklerini tabir eden Avdagiç, “Bu sene 6 salonda yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki sene buradaki 11 holün tamamını fuara tahsis edeceğiz. 100 bin metrekare alanda fuar gerçekleşmiş olacak.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir