Soyu tükenen kelebek 100 yıl sonra yeniden ortaya çıktı

İngiltere’de 100 yıl evvel soyu tükenen tipler listesine eklenen siyah damarlı beyaz kelebeklere başşehir Londra’nın yakınlarındaki çayırlarda şimdilerde tekrar rastlanıyor.

Siyah damarlı kelebekler Londra’nın güneydoğusundaki çayırlarda ve çalılık bölgelerde, az sayıda da olsa görülmeye başladı. BBC Türkçe’nin haberine nazaran uzman olmayanlar, bu tipi çarçabuk, lahana kelebeği denen, yaz aylarında yaygın biçimde görülen beyaz kelebek çeşidiyle karıştırabilir. Lakin İngiltere’de siyah damarlı beyaz kelebeklere çok uzun yıllardır kimse rastlamadı.

1925 YILINDA VARLIĞININ RESMEN SONA ERDİĞİ BELİRLENDİ

Bu kelebek çeşidi, 1660-1685 yılları ortasında karar süren Kral 2. Charles devrinde, İngiltere’deki çeşitler ortasında birinci sefer listelendi. 1925’te ise ülkedeki varlığının resmen sona erdiği belirlendi. Son günlerde bu kelebek çeşidi, Londra’nın çabucak kıyısında, en sevdiği ömür alanı olan alıç ve kuş eriği ağaçları etrafında görülüyor. İsimlerinden anlaşıldığı üzere bu tıbbın üyeleri, kanatlarında besbelli siyah damarlara sahip.

İngiltere’deki kelebek tiplerini ve popülasyonlarını gözlemleyen “Butterfly Conservation” (Kelebek Koruma) isimli vakıf, bu kelebek tipinin tabiata yine salınmış olabileceğini belirtiyor. Fakat bunun kim tarafından ve neden yapıldığı bilinmiyor. Vakıf, tıbbın yine görülebilmesinin güzel karşılandığını lakin bunun, soyu tükenen bir canlının zaten yine ortaya çıkması manasına gelmediğini ekliyor.

RAPOR: İNGİLTERE’DE KELEBEKLER YÜZDE 80 AZALDI

İngiltere’de Kelebek Muhafaza kuruluşu, 1970’lerden bu yana ülkedeki kelebek cinslerinin yüzde 80 azaldığını 3 Şubat 2023’te yayınladığı raporunda açıklamıştı. Kelebeklerin ekosistemin ayrılmaz bir modülü olduğunu vurgulayan kuruluş, bu tip ani düşüşlerin, daha geniş biyolojik çeşitlilik krizinin açık bir ikaz sinyali olduğunu tabir etmişti.

Kelebek popülasyonunda meydana gelen büyük ölçekteki azalmanın, büyük bir kaygı kaynağı olduğunu belirten kuruluş, kelebeklerin etraf sıhhatinin hassas bir göstergesi olduğu da vurgulanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir