TCMB’den dijital lira açıklaması: İlk ödeme işlemleri gerçekleşti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Dijital Türk Lirası kullanımına ait yaptığı duyuruda birinci ödeme süreçlerinin gerçekleştiğini belirtti.

Açıklamada şu tabirler yer aldı;

“TCMB öncülüğünde yürütülmekte olan Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz çalışmaları kapsamında, Dijital Türk Lirası Ağı üzerindeki birinci ödeme süreçleri başarılı bir biçimde gerçekleştirilmiştir.

TCMB, teknoloji paydaşları ile birlikte yürüttüğü dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testlerine 2023 yılının birinci çeyreğinde de devam edecektir”

İKTİSADİ VE HUKUKSAL ÇALIŞMALARA ÖNCELİK

Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu’nun 2023 yılında seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının iştirakleriyle genişletilerek pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri fazlara geçileceği belirtilen duyurunun devamında şöyle denildi:

“Bu kapsamda, dağıtık defter teknolojilerinin ödemeler ekosistemlerinde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu üzere mevzularda tasarlanan özgün mimari kurgulara ilişkin testlere devam edilecektir.

Dijital Türk Lirası’nın tüzel boyutuna yönelik çalışmalar, dijital kimliklendirmenin proje için kritik ehemmiyete haiz olduğunu göstermektedir.

Bu nedenle, 2023 yılı boyunca Dijital Türk Lirası’nın teknolojik ihtiyaçlarının yanı sıra iktisadi ve türel çerçevesine dair çalışmalara da öncelik verilecektir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir