Yunan gazeteci, Türkiye’nin üç hedefini yazdı

Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini’nin İngilizce edisyonu olarak bilinen eKathimerini’nin yayın yönetmeni Alexis Papachelas, Ankara’nın maksatlarını anlattığı bir yazı kaleme aldı.

TÜRKİYE’NİN 3 MAKSADINI YAZDI

Papachelas, “Ankara’nın ne istediğini katiyen kimse bilemez ancak ne elde etmeye çalıştığı hakkında argümanlarda bulunabiliriz. Bunlardan birincisi ilk olarak Yunanistan’ın tetiğe basmasını sağlamak olabilir” dedi. Yunan gazeteci, Türkiye’nin Atina’yı tahrik ettiğini tez ederken, iki ülkede de seçim vakti yaklaşırken “ilk tetiği çekenin bu oyunu kaybedeceğini” söyledi.

Türkiye’nin elde etmeye çalıştığı ikinci şeyin ise, Yunanistan ile her şeyi hiçbir sınırlama olmadan görüşmek olduğunu sav eden Papachelas, bilhassa adalar konusunun gündeme geleceğini öne sürdü. Ankara’nın son devirde Yunan adalarındaki silahlanmaya dikkat çektiğini hatırlatarak, “Hiçbir Yunan siyasi başkan bu türlü bir tartışma girmez” yorumunu yaptı.

Ankara’nın üçüncü planının ise, Türkiye’nin görüşme teklifini Yunanistan’ın reddetmesi olacağına değinen Yunan gazeteci, bu sayede Yunanistan’ın hatalı durumuna düşeceğini söyledi. Papachelas, “Türkler bir görüşme teklifinde bulunacak ve bunu kamuoyuna düzgün bir görüşme niyeti olarak anlatacaklar. Lakin Yunanistan görüşmeyince, ‘neden her şeyi konuşmuyoruz? Neden her şeyi masaya koymuyoruz’ diye masumca soracaklar” yorumunu yaptı.

YUNANİSTAN’IN SEÇENEKLERİNİ DE YAZDI

Ankara’nın “planlarını” unsur madde anlatan Yunan gazeteci, Atina idaresinin ise, bağlantı kanallarını açarak ve milletlerarası kamuoyunu bilgilendirerek Türkiye karşısında atılım yapabileceğini söyledi.

Papachelas bu bağlantı savaşı devam ederken savunma sistemlerinin de güçlendirilmesi gerektiğini lisana getirdi. Yunan medyasında yer alan makalede ayrıyeten gerekli olması durumunda Türkiye ile görüşülmesinin de seçenekler ortasında olduğu vurgulandı.

ÇİPRAS VE MİÇOTAKİS’E ÇAĞRI

Makalede Yunan siyasetinde de bir belirsizlik olduğu belirtilirken, Başbakan Miçotakis ile muhalefet lideri ve eski başbakan Çipras ortasında da Türkiye konusunda keskin bir ayrım olduğuna dikkat çekildi. Yunan gazeteci iki ismin kapalı kapılar gerisinde bir muahedeye varması ve Yunanistan’ın çıkarı için ortak bir karara varması gerektiğini söyledi.

“TÜRKİYE HAKLI” YORUMUNU YAPMIŞTI

Papachelas, bundan yaklaşık 4 ay evvel, Adalar konusunda Türkiye’nin haklı olduğunu vurgulayarak, “Türkiye, Birleşmiş Milletler’e başvurabilir. Yunanistan’ın askersizleştirme koşullarını ihlal ettiğini söyleyebilir. Türkiye bunu yaparsa, adalara deniz ablukası uygulayabilir. Buna hakkı olacaktır. Biz şimdi orada değiliz fakat Türkiye inşa ediyor. En büyük sorun bağlantı alanında. Bağlantı savaşında Türk gazeteciler bastırıyor. Tezlerini güçlü savunuyorlar. Askeri olarak ise Türkiye ile denk olduğumuzu düşünüyorum” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir