İngiltere’de 2 milyondan fazla kişi 5 yıldır antidepresan kullanıyor

İngiltere’de 2 milyondan fazla kişi 5 yıldır antidepresan kullanıyor.

BBC’nin “Panorama” programı, bilgi edinme özgürlüğü talebi kapsamında, İngiltere Ulusal Sıhhat Sisteminden (NHS), 2018-2022 periyodunda uzun periyodik antidepresan kullanımına ait data ve sayıları temin etti.

Buna nazaran, İngiltere’de 8 milyondan fazla kişi depresyon, anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk ve öbür rahatsızlıklar nedeniyle reçete edilen antidepresanları kullanıyor.

NHS reçeteleme datalarına nazaran, bu sayı 5 yıl öncesiyle kıyaslandığında 1 milyon kişi arttı.

Ülkede antidepresan kullanan hastaların yaklaşık dörtte birini oluşturan 2 milyondan fazla kişinin ise 5 yıldır bu ilaçları kullandığı ortaya çıktı.

Ayrıca, önde gelen ilaç şirketinin 27 yıl evvel bir ilacın neden olabileceği “vücudun alıştığı ilacı bıraktığında ortaya çıkabilecek mümkün mahrumluk etkilerini” gizlemeye çalıştığına dair deliller bulundu.

Uzmanlar, antidepresan kullanımında potansiyel risk ve yararların bireyden şahsa değişebileceğini ve ilaç kullanımının kesinlikle doktor kontrolünde yapılması gerektiğini vurguluyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırma da son yıllarda milyonlarca bireye kronik ağrıları için yararı kanıtlanmayan antidepresan reçete edildiğini ortaya koymuştu.

Southampton, Bath, Bristol Üniversiteleri ve University College London’ın (UCL) da ortalarında bulunduğu pek çok üniversite ve enstitü, amitriptilin, duloksetin, fluoksetin, sitalopram, paroksetin ve sertralin dahil olmak üzere Ulusal Sıhhat Hizmetinde (NHS) yaygın olarak reçete edilen ilaçları incelemişti.

2021 ve 2022 yıllarında antidepresan kullanan yetişkinlerin sayısında yüzde 5 artış olduğu tespit edilmişti.

Geriye dönük 6 yıllık periyot incelendiğinde de hem hasta sayısında hem de reçete sayısında her yıl artış olduğu gözlemlenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir