RSV virüsü nedir, belirtileri neler?

Yetişkinler için soğukalgınlığı kadar rahatsız edici olan RSV çok küçük çocuklar ve yaşlılar için tehlike saçıyor. RSV belirtileri nezle ile benzerlik göstermesine karşın bilhassa yeni yürümeye başlayan çocukların akciğerine indiğinde şiddetli bir hal alıyor.

RSV NEDİR?

Yetişkin, çocuk, bebek demeden tüm yaş kümelerini tehdit eden virüs, son yıllarda görülme sıklığındaki artışla dikkat çekiyor. Virüsün ismi; RSV yani Respiratuar Sinsisyal Virüs. Grip ve soğuk algınlığına emsal şikayetlere neden olurken, tedavisinde gecikildiğinde akciğerleri tehdit ediyor.

Tüm yaş kümelerinde akut teneffüs yolu hastalığına neden olabilen virüs, astım ve başka kronik akciğer hastalıklarının alevlenmesine neden olabiliyor.

Çoğunlukla grip ve nezleye benzeri şikayetlerle kendini gösteren bu virüsün aşısı bulunmuyor.

Çocuklar tümü 2 yaşına kadar en az bir sefer RSV ile hastalanmakta ve hayat uzunluğu bu enfeksiyonun tekrarı sık olarak görülmekte.

Büyük çocuk ve erişkinlerde RSV çoklukla üst teneffüs yolu enfeksiyonu; bebek ve küçük çocuklar ile prematüre doğanlarda, bağışıklık yetmezliği olanlarda ve yaşlılarda önemli alt teneffüs yolu enfeksiyonları geliştirebiliyor. Astım ve öteki kronik akciğer hastalıklarının alevlenmesine neden olabiliyor.

RSV BELİRTİLERİ NELER?

RSV’nin grip ve nezle bulgularına benzeri şikayetlere neden olurken prematüre doğanlarda yahut bebeklerde huzursuzluk, beslenmeme, sık nefes alma ya da teneffüs düzensizliklerine neden olabiliyor.

İlk başta nezle gibisi belirtilerle kendini gösterir, lakin en şiddetlisi yeni yürümeye başlayan çocukların akciğerlerine ulaştığında şiddetlenir. Belirtileri kuru öksürük, yüksek ateş, nefes darlığı, dehidrasyon, burun akıntısı, hırıltılı teneffüs ve nefes darlığıdır.

EN SIK 2 YAŞIN ALTINDA YAŞANIYOR

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Kısmı Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Ünver Korğalı, respiratuvar sinsityal virüsünün (RSV) çocuklar ile bilhassa 2 yaş altındaki bebekler için tehlike oluşturduğunu söyledi.

– Bilhassa ekim-kasım ayları üzere başlayıp ocak-şubat aylarında pik yaptığını ve mart-nisan aylarına kadar da enfeksiyonlarını devam ettirdiğini biliyoruz. Teneffüs yolu ve alt teneffüs yolu enfeksiyonun en sık 2 yaş altındaki çocuklarda olduğunu biliyoruz.

– Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran 2 yaşın altındaki tüm çocuklar en az bir defa RSV ile enfekte olmuş oluyor. Hasebiyle bugünler; tam bu enfeksiyonların sık olduğu, corona virüsü sonrasında da farklı virüslerin ortaya çıktığı bir periyot. Biz de kendi kliniklerimizde ve polikliniklerimizde sıklıkla bu hastaları takip ediyoruz.

– Aslında kolay bir soğuk algınlığı tablosu üzere başlıyor ama bilhassa birinci 1 yaş ve 2 yaş altı bebeklerde önemli teneffüs meşakkati hatta bazen ağır bakıma yatışı gerektirecek derecede akciğerleri tutan bir enfeksiyon tablosuna yol açabiliyor” dedi.

OKULDAN KONUTA TAŞIYORLAR

– Birçok çocuk bunu çok büyük bir kasvet yaşamadan atlatabiliyor fakat birtakım riskli kümeler var. Bilhassa bu kümeler daha yakın izlenmeli ve daha dikkatli takip edilmeli. Bu kümeler; prematüre bebekler, doğumsal kalp hastalığı olan bebekler, astım üzere teneffüs yolu hastalıkları olan bebekler, meskende büyük kardeşi olan küçük çocuklar zira okuldan gelen öğrencilerin bu virüsleri, taşıma olasılıkları yüksek.

ALERJİSİ OLAN ÇOCUKLARA DİKKAT

– Bakımevi üzere kalabalık ortamlarda kalan çocuklar, alerji-astım hikayesi olan çocuklar ve anne sütü alamayan çocuklar, bu mevzuda daha riskli. Bu nedenle ailelerin bu risk faktörlerine sahip çocuklara daha dikkatli davranması gerekiyor. Kolay bir burun tıkanıklığı, hafif ateş, halsizlik ve kırgınlık durumlarında; burnu açmak, bol sıvı alımı ve anne sütü alan çocukları çokça emzirmek üzere semptomatik takviye tedavi veriyoruz fakat bazen de çocuklarda teneffüs sorunu bulguları olabilir, aileler bunları dikkatle izlemeli.

BURUN KANADI SOLUNUMU

– Bilhassa nefes darlığı, çok süratli nefes alıp verme, kaburgaların ortasında çekilmelerin olması, ‘burun kanadı solunumu’ dediğimiz burnun iki kanadının her nefes alıp verişte inip kalkması, çocuğun beslenmesinin bozulması, dudak etrafı yahut bedende morarmaların olması ya da çocuğun daima uyku halinde olması durumunda; ailelerin çocuklarını kesinlikle bir tabibe götürmelerinde yarar var. Bu mevsimlerde takiplerde uyanık olmak gerekiyor. DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir